Առողջության համընդհանուր ապահովագրության հիմնադրամUniversal Health Insurance Fund
Առողջության համընդհանուր ապահովագրության հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի 2026 թվականի փետրվարի 05-ի նիստի N 1 որոշմամբ հաստատվել է ապահովագրավճարի դրույքաչափից ավելի կատարված վճարումները վերադարձնելու նպատակով դիմումի ներկայացման կարգը և դրա օրինակելի ձևը։
Կարգը վերաբերում է օրենքով սահմանված խմբերում ընդգրկված այն անձանց, ովքեր կատարել են ապահովագրավճարի դրույքաչափը գերազանցող վճարում։ Ավել գանձված գումարը քաղաքացուն վերադարձվում է դիմումի հիման վրա՝ Առողջության համընդհանուր ապահովագրության ռեգիստրում տվյալների գրանցումից հետո՝ երեք աշխատանքային օրվա ընթացքում։ Կարգի մանրամասներին կարող եք ծանոթանալ այստեղ։

By Decision No. 1 of the Board of Trustees of the Universal Health Insurance Foundation, adopted at the meeting held on February 5, 2026, the procedure for submitting an application for the refund of payments made in excess of the insurance premium rate, as well as the corresponding sample form, has been approved.
The procedure applies to individuals included in groups defined by law who have made payments exceeding the established insurance premium rate. The overpaid amount shall be refunded to the citizen on the basis of an application, within three working days following the registration of the relevant data in the Universal Health Insurance Register. You can familiarize yourself with the details of the procedure here.
The application must be completed through the online form available on the Foundation’s website, which can be found below.